12.12.2014 ” Wyjazd do Muzeum Chleba „

Dnia 12.grudnia przedszkolaki z grupy średniej i starszej wybrały się  na wycieczkę do Muzeum Chleba, które znajduje się w Radzionkowie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od filmu nawołującego do szacunku dla chleba pt „Ballada o bochenku chleba” Pani przewodniczka oprowadziła nas po salach z eksponatami. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. zabytkową kasę sklepową, formy do wypieku chleba, ciekawe zdjęcia. Nasze przedszkolaki  w muzeum miały okazję zobaczyć także  jak wyglądała kiedyś kuchnia, a także różne sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, między innymi pralkę ręczną, żelazko z duszą, a także wiele naczyń. itp. Niewątpliwie największą atrakcją była możliwość samodzielnego uformowania bułeczki z przygotowanego ciasta, Pani przewodnik poinstruowała, iż należy najpierw zrobić trzy wałeczki z ciasta, które w dalszej kolejności dzieci splatały jak warkoczyk, ale to było niesamowite przeżycie. Wszystkie plecionki trafiły do pieca a w tym czasie przedszkolaki nadal zwiedzały muzeum. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądała dawniej klasa szkolna oraz pisały rysikiem na kamiennych tabliczkach.

Po zakończonym zwiedzaniu nadeszła pora na degustację naszych plecionek, ślinka leciała na samą myśl. Nasze dzieła schrupaliśmy z ogromnym smakiem.